Jezioro Żarnowieckie w okolicach Białogóry

Białogóra jest niewielką, wypoczynkową miejscowością położoną między Łebą [informacje dla chętnych: monobar.pl/leba] a Karwią. Leży w otoczeniu lasów Nadmorskiego Parku Narodowego, co sprawia, że jest to także doskonałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki. Plaża oddalona jest od miejscowości o około 1,5 kilometra. Wiedzie na nią asfaltowa dróżka, prowadząca nas przez gęsty, sosnowy las. Sama plaża jest piaszczysta i szeroka, a woda ciepła i czysta. Działa tutaj latem także strzeżone kąpielisko, gdzie o bezpieczeństwo dbają ratownicy.

Będąc w Białogórze, możemy się wybrać w okolice Jeziora Żarnowieckiego, które położone jest około 5 kilometrów na południowy wschód. Jest to jezioro rynnowe, czyli powstałe podczas przemieszczania się ostatniego lądolodu, który nawiedził te tereny. Jego długość to prawie 8 kilometrów, głębokość dochodzi do 16 metrów, a powierzchnia wynosi około 1,5 tysiąca hektarów. Odpływa stąd także rzeka Piaśnica [informacje dla chętnych: wikipedia.org/rzeka,piasnia], która po czterech kilometrach wpada do Morza Bałtyckiego. Jezioro Żarnowieckie to miejsce, gdzie powstało wiele przystani jachtowych i drewnianych pomostów. Znajdziemy tu również wypożyczalnie sprzętu wodnego. Oprócz żeglarzy można spotkać nad jeziorem także wędkarzy, bo w wodach pływa tutaj ponad 20 gatunków różnych ryb. Woda jest czysta, co zachęca także do wypoczynku na kilku plażach.

Okolice jeziora to także doskonałe miejsce na wycieczki piesze oraz rowerowe. Otoczone jest przez lasy, pola i wiele dróg o niewielkim natężeniu ruchu. Można zaplanować tutaj wiele ciekawych wycieczek, np. do wieży widokowej „Kaszubskie Oko” albo do Krokowej. Zachwyceni będą także miłośnicy techniki, bo przy jeziorze funkcjonuje elektrownia szczytowo-pompowa. Można tutaj obejrzeć także to, co pozostało z placu budowy niezrealizowanej elektrowni jądrowej.

Białogóra i jej okolice to także wiele innych atrakcji turystycznych. Tym, co przyciąga tutaj turystów jest także dobrze rozwinięta baza noclegowa [informacje dla chętnych: meteor-turystyka.pl/noclegi,bialogora,0.html]. Na terenie miejscowości znajdziemy kilkadziesiąt obiektów, które oferują swoim gościom noclegi. Białogóra to dobry wybór zarówno dla tych, którzy chcą wypocząć tanio, jak i tych, co lubią dopłacić za lepsze warunki. Odszukamy tutaj nie tylko prywatne kwatery czy pokoje gościnne, ale także wille, pensjonaty, czy ośrodki wczasowe. Dobra jest także oferta gastronomiczna lokali na terenie tej miejscowości, a dużym plusem są też dobrze wyposażone sklepy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>