Polska strona Sudetów zachwyca – Karpacz

Karpacz jest jednym z najpopularniejszych kurortów po polskiej stronie Sudetów. Znajduje się w mieście wiele turystycznych atrakcji, w okolicy można się wybrać na liczne spacery po górach, a nad całym miastem góruje Śnieżka – najwyższy szczyt w całych Karkonoszach.

W Karpaczu znajdziemy coś dla siebie zarówno latem, jak i zimą. Działają tu liczne wyciągi, wypożyczalnie sprzętu, a naśnieżone trasy dostępne są zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Latem możemy zwiedzić okolicę na rowerze lub pieszo. W mieście znajdziemy też ciekawe parki i zabytki oraz oczywiście to, czego turyści potrzebują – restauracje, bary, sklepy z pamiątkami oraz bazę noclegową, dostępną w sieci na Meteorze. Karpacz może zaproponować noclegi zarówno w luksusowych hotelach, jak i w małych pensjonatach, pokojach gościnnych czy gospodarstwach agroturystycznych.

Karpacz przyciąga zimą wielu miłośników narciarstwa. A to ze względu na istniejący tu ośrodek narciarski Śnieżka, który znajduje się na zboczach góry. Znajdziemy tutaj kilka wyciągów oraz trasy o różnym stopniu trudności. Przy dolnej stacji wyciągu działa także cała niezbędna infrastruktura – wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, gastronomia oraz parkingi. W mieście działa też wiele mniejszych stoków, idealnych dla najmłodszych oraz początkujących narciarzy. Wiele z nich posiada własne wyciągi oraz wypożyczalnie.

W Karpaczu możemy też obejrzeć kilka ciekawych zabytków. Jednym z nich jest położony w centrum miasta kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pochodzi on z 1908 roku. Zbudowano ją w stylu tyrolskim, wykorzystując do tego celu granitowe elementy. Powstał on pierwotnie dla wiernych Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ale po II wojnie światowej trafił pod zarząd parafii rzymskokatolickiej. We wnętrzach można podziwiać wiele ciekawych elementów, m.in. obraz Świętego Antoniego, ołtarz z piaskowca oraz tryptyk ołtarzowy z obrazem Chrystusa oraz drewnianą ambonę i piękne witraże.

Drugą, najbardziej znaną karpacką świątynią jest Kościół Wang. Jest to drewniana budowla, która pochodzi z przełomu XII oraz XIII wieku. Powstała ona pierwotnie w Norwegii, w miejscowości o nazwie Vang. Stała tam do XIX wieku, gdy zdecydowano o jej sprzedaży. Została zakupiona przez Prusy i miała pierwotnie trafić do Berlina. Jednak w 1842 przyjechała do Karpacza, gdzie złożono ją ponownie przy jednej z tras na Śnieżkę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>