Poznajemy nadmorskie Sztutowo

Sztutowo to spora wieś turystyczna, położona w województwie pomorskim. Znajduje się w malowniczej okolicy Zalewu Wiślanego pomiędzy Stegną a Kątami Rybackimi. Przepiękny krajobraz i wyjątkowa historia sprawiają, że kurort zyskuje dużą popularność wśród wczasowiczów. Dodatkową korzyścią jest baza noclegowa [informacje: meteor-turystyka.pl], w skład której wchodzą przyjemne gospodarstwa agroturystyczne, niewielkie hoteliki i domki letniskowe położone tuż przy plaży. Wybór tego miejsca na wakacyjny wypoczynek będzie doskonałym pomysłem, zarówno dla rodzin, jak i samotnych podróżników.

Tereny od wieków zamieszkiwane były przez osadników trudniących się garncarstwem i rybołówstwem, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. Wiek XIII to panowanie książąt wschodnio-pomorskich. Przeszłość obecnej osady sięga roku 1432, wówczas w tym miejscu zbudowano pierwszą karczmę, wzniesioną na potrzeby Zakonu Krzyżackiego. To właśnie Krzyżacy postawili w tym kurorcie dwór Stutthof, od którego miejscowość zyskała nazwę. To czasy intensywnego rozwoju wsi. W 1466 roku po zawarciu pokoju toruńskiego, tereny zostają przydzielone do niedalekiego Gdańska. Do XVIII wieku Sztutowo staje się kartą przetargową pomiędzy królem Stefanem Batorym, królem szwedzkim Gustawem Adolfem a rodzimą arystokracją. Przez kilkanaście lat XVIII wieku tereny należą nawet do Artura Schopenhauera. Dopiero wiek XIX przynosi chwilowy spokój mieszkańcom, po to, by w połowie XX wieku stać się miejscem historycznym. W czasie II wojny światowej, od 02.09.1939, aż do 09.05.1945 funkcjonuje tu niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof, w którym ulokowano 110 tysięcy więźniów z całej Europy, a czego aż 65 tys. ginie. Kolejne lata przynoszą osadzie rozwój turystyczny, który trwa po dziś.

Miejsca, które trzeba zobaczyć:
· Muzeum Stutthof – dawny obóz koncentracyjny, otwarty jest dla zwiedzających w sezonie 8:00-18:00, natomiast w pozostałe miesiące 8:00-15:00.
· Most Zwodzony – most zbudowany w 1934 roku na Wiśle Królewskiej. Jedna z kilku ciekawych atrakcji hydrotechnicznych.
· Plaża – szeroka na 50 metrów i piaszczysta plaża ciągnie się niemal na 3 kilometry. Położona jest 2 kilometry od centrum Sztutowa i prowadzi na nią jedno zejście przez las. Tu można poczuć się swobodnie, znaleźć prywatność i spokój.

Sztutowo to propozycja o niewygórowanych cenach, która spełni wszystkie nasze wymagania. Co warto podkreślić, to fakt, że nie spotkamy tu tłoku, nawet w trakcie sezonu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>