Węgierska Górka i zabytki w Cięcinie

Wielu gości co roku zjeżdża się na Żywiecczyznę, aby tam spędzić udany urlop, wędrując po malowniczych i groźnych Beskidach. Szlaki turystyczne, prowadzące przez najciekawsze zakątki tego pasma górskiego, stanowią niewątpliwie największą atrakcję tego regionu Polski. Niemniej jednak, letnicy, których przyciągnęła tutejsza baza turystyczna, wiele skorzystają również na poznaniu tutejszej architektury, kultury i sztuki ludowej. Dla przyjezdnych, którzy spędzają tu wczasy, Węgierska Górka (Zwierzyniec – http://meteor-turystyka.pl) okaże się znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania okolicznych wiosek.

Warto między innymi zajrzeć do urokliwej wioski Cięcina w gminie Węgierska Górka, w której znajdują się ciekawe zabytki sakralne. Kościół parafialny świętej Katarzyny Aleksandryjskiej (tu: http://wikipedia.org) sięga swymi początkami połowy XVI wieku. Znajduje się on na szlaku poświęconym drewnianej architekturze w województwie śląskim, z uwagi na swoje zabytkowe walory. Ta świątynia stanowi typowy przykład drewnianego budownictwa małopolsko-śląskiego. W barokowym wnętrzu można znaleźć liczne malowidła, oraz dekoracyjne złocenia i polichromie, a także wielkie organy. Do tutejszej parafii należy również współczesny kościół p. w. Przemienienia Pańskiego.

W Cięcinie znajduje się także kapliczka poświęcona postaci Matki Boskiej Częstochowskiej, która stoi na polance Butorzanka. Część architektoniczną wykonali okoliczni rzemieślnicy, natomiast obraz Maryi namalowała na płótnie cięcińska malarka, pani Janina Piznal. Kolejny przybytek parafialny także wiąże się z Maryją, ponieważ znajduje się w niej rzeźba Matki Bożej Różańcowej. Warto także zwrócić uwagę na jej wielokondygnacyjną architekturę słupkową. Przy parafii leży także dosyć stary cmentarz, który od pokoleń służy tutejszym mieszkańcom. Spacerując po nekropolii można natknąć się na zabytkowe pomniki wieńczące nagrobki, w tym np. pochodzący z XVIII wieku kamienny krzyż. Prawdziwą perełkę stanowi także żeliwny odlew kaplicy nagrobnej z XIX wieku, który powstał w lokalnej odlewni. Wielu turystów zainteresują także ciekawe napisy i dedykacje, które można zauważyć na niektórych płytach nagrobnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>